Stærke økonomiske resultater for havnen i 2025

Kolding Havn leverer stærke økonomiske resultater i regnskabet for 2025 med en omsætning på 43,6 mio. kr. og et overskud på 12,3 mio. kr. Resultaterne underbygger en havn med en robust forretningsmodel, høj effektivitet og en klar strategisk retning.

“Vi leverer et resultat, der dokumenterer, at vi driver en sund og konkurrencedygtig forretning. Vi formår at omsætte aktivitet til værdi – og det er i sidste ende det, der skaber vores styrke,” udtaler formand for havnebestyrelsen Tobias Jørgensen.

Den økonomiske fremgang bygger på en markant aktivitetsvækst. I 2025 håndterede Kolding Havn 1.446.387 tons gods – det højeste niveau i havnens 183-årige historie – og antallet af skibe steg til 511.

“Vi opererer i et marked i bevægelse, hvor kravene til både effektivitet og bæredygtighed stiger. Her står vi stærkt – både kommercielt og strategisk,” siger bestyrelsesformanden Tobias Jørgensen.
Økonomiske resultater og skibe i Kolding Havn

Den nære fremtid

Det flotte årsresultat giver Kolding Havn et solidt fundament for de kommende års udvikling og investeringer.

“Vi har en klar ambition om at udvikle vores forretning yderligere. Med en sund økonomi og stærke partnerskaber har vi det nødvendige afsæt til at investere i fremtiden og styrke vores position”, uddyber Tobias Jørgensen.

Havnen er kommet godt i gang med 2026 og forventer endnu et stærkt år – både når det gælder godsmængder og de økonomiske resultater. Aktiviteten er høj, og der er fortsat en stabil efterspørgsel fra havnens kunder.

“Havnens virksomheder og vores egne medarbejdere er afgørende for havnens samlede konkurrencekraft. De sikrer, at vi hver dag leverer effektiv drift af høj kvalitet – og det er fundamentet for vores resultater,” slutter Tobias Jørgensen.

Æresprisen Årets Havnepullert 2026 tilfaldt Hjaltelin

Virksomheden Hjaltelin og ægteparret Merethe og Ole Hjaltelin kom dermed i selskab med de tidligere seks modtagere:

2025 Poul Klaaborg – 2024 Palle Albertsen – 2023 Tove Gæmelke – 2022 og 2021 ikke uddelt pga. COVID
2020 Ole Weisbjerg – 2019 Per Bødker Andersen – 2018 Svend Erik Hansson

Det er en prismodtager, som har været på havnen i mange år og som har bragt både vækst og diversitet til havnen.

En spiller i markedet, som blev storspiller indenfor sit speciale, biomasse med både engros- og detailhandel i stor skala.

Merethe og Ole Hjaltelin drev på dygtig vis deres virksomhed på havnen igennem 29 år, inden salget til Brdr. Ewers skete medio 2025 – de har nu afdelingen Ewers Energi på havnen.

Det er første gang, at Kolding Havn uddeler Årets Havnepullert til en virksomhed og de tidligere ejere, frem for en enkeltperson.

Årets Havnepullert 2026 til Hjaltelin

Ekspertudvalget Havnekommissionen er i arbejdstøjet

Der er store forventninger om fremdrift og konkrete anbefalinger fra eksperterne, som er udpeget af Byrådet til Havnekommissionen. Anbefalingerne skal blandt andet bygge på analyser af juridiske, planmæssige og samfundsøkonomiske forhold relateret til de fremtidige udviklingsmuligheder for Koldings havneområder.

Under et samlet ”startmøde” i Pakhuset d. 19. marts lagde formanden for Havnekommissionen Michael Svane vægt på, at ekspertudvalget vil arbejde med både transparens og inddragelse for at tilvejebringe et faktuelt og dybere beslutningsgrundlag.

Dette løfte er allerede fulgt op med blandt andet individuelle møde med repræsentanter for havnens virksomheder.

Ingen tvivl om, at ekspertudvalget er kommet godt fra land med et højt ambitionsniveau, hvor udvikling af by og erhvervshavn skal balanceres, sammen med f.eks. fremtidens infrastruktur, klimasikring og nationale interesser.

De øvrige medlemmer af Havnekommissionen er: Tina Braad (næstformand, partner Bech Bruun); Pia Jakobsgaard Iversen (bestyrelsesleder, DI Trekanten); Henrik Munch Jensen (Aarhus Havn, tidligere CFO / nu CPO); Mette Lis Andersen (tidl. adm. direktør, Realdania By); Stefan Birkebjerg Andersen (tidl. stadsdirektør, Odense Kommune).

Havnekommissionen i arbejde

Nyt adgangssystem med nummerpladeskanning

Havnens nye adgangssystem er testet grundigt frem mod 1. april og idriftsat endeligt, som planlagt. Dermed afløser nummerpladeskanning det tidligere system med adgang via registrering af BroBizz.

En hovedregel for registrering af køretøj/nummerplade i det nye system er, at man jævnligt har professionelt ærinde på havnen. Man kan blive oprettet ved at henvende sig til den nærmeste samarbejdspartner på havnen, typisk det havneselskab, som en vognmand kører for.

Har man kun lejlighedsvise ærinder på havnen, benyttes fortsat en udleveret kode, som indtastes ved porten.

Under arbejdet med det nye adgangssystem stod det klart, at havnens gamle porttelefoner ikke levede op til tidens tekniske standard – derfor udskiftes disse i den kommende tid. Via porttelefonen kan man ved hovedportene komme i kontakt med flere af havnens virksomheder.

Den lille Havfugl flyttet

Den lille Havfugl flyttet til ny placering

Den lille Havfugl er et kunstværk skabt af kunstneren Jes Nordby i forbindelse med en midlertidig udsmykning af området ved inderhavnen og Havnekontoret i 2024. Senere overtog Kolding Havn Havfuglen, men med de nye forankringer til højvandssikring ved inderhavnen, bliver fuglen nu flyttet til en mere permanent placering tættere på Havnekontoret.

Tager man kunstværket nærmere i øjesyn er det ikke svært at se de maritime elementer: Havets bølger bemærker man straks og er det ikke en skibsskrue, som driver værket frem? Fuglen finder man centralt i designet – men ER det en havfrue, som stiger op af det bølgende ocean? Eller er det fronten af et vikingeskib på togt? Ja – kunstværket vækker ens fantasi. Det store røde hjerte symboliserer, ifølge kunstneren selv, kærligheden til det maritime og den åbning til verden, som havnen og havet repræsenterer. Fra Kolding Havns side er vi glade for aftalen med Jes Nordby om, at Den lille Havfugl lever videre i rummet mellem Havnekontoret og inderhavnen.

Del denne historie